CHILDREN LOVE SWIMMING – charitatívny detský plavecký projekt

video TA3 CHILDREN LOVE SWIMMING

Screen Shot 2016-01-27 at 19.17.24

www.facebook.com/ChildrenLoveSwimming/ 

Charitatívny projekt CHILDREN LOVE SWIMMING môže zachrániť detské životy.

 Od polovice februára až do konca školského roka 2016 štartuje na Slovensku unikátny charitatívny detský plavecký projekt s názvom CHILDREN LOVE SWIMMING, ktorý je realizovaný pod záštitou Konzulátu Monackého Kniežatsva v Slovenskej republike. Do projektu boli vyberané deti základných škôl – neplavci, zo sociálne slabších či znevýhodnených rodín vo veku od 7-12 rokov v rámci celého Slovenska. Výber sa tiež uskutočnil na základe spolupráce s vedeniami škôl, ktoré deti navštevujú.

Kritérium pre výber detí bolo okrem chuti naučiť sa plávať a aktívne športovať i vynikajúci prospech a splnenie úlohy, pri ktorej mali nakresliť samého seba ako plavca.

Po splnení týchto podmienok daroval honorárny konzul Monackého Kniežatstva na Slovensku,  Ing. Miroslav Výboh, jednotlivým deťom plaveckú výstroj a športové oblečenie.

Výučba pod profesionálnym vedením Slovenskej plaveckej federácie

Ako hovorí riaditeľka projektu PhDr. Katarína Brašeňová, ,,hlavnou úlohou projektu je podpora plaveckej gramotnosti a výučba detí správnej plaveckej technike, ktoré sú pri plávaní kľúčové.“ Výučba detí prebehne plných 7 dní pod profesionálnym vedením trénerov zo Slovenskej plaveckej federácie v športovom komplexe x-bionic® sphere Šamorín-Čilistov. Projekt má u detí podnietiť vybudovanie pozitívneho vzťahu k športovým aktivitám a prostredníctvom nich i získanie nových priateľstiev. V rámci projektu sú naplánované besedy o poskytovaní prvej pomoci, a zdravej výžive.

Po skončení 7 dňového kurzu sa deti vrátia do svojich škôl už ako plavci, ktorí disponujú bohatými športovými poznatkami. Konzulát Monackého kniežatstva na Slovensku však bude v podpore výučby plávania detí pokračovať aj naďalej a to formou zabezpečenia profesionálnych plaveckých tréningov, za účelom ďalšieho rozvoja a zdokonaľovania plaveckej aktivity.

Hlavnou športovou ambasádorkou projektu je najúspešnejšia slovenská plavkyňa Martina Moravcová. Tá venuje štyrom najlepším chlapcom a dievčatám účasť v Letnom plaveckom Kempe Martiny Moravcovej, ktorý bude prebiehať v auguste 2016.

Projekt počas roka podporí aj slovenský majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan.
Zahájanie ako i samotný priebeh otváracej akcie projektu, bude za účasti nielen najväčšieho slovenského plaveckého talentu Richarda Nagya, ale i ďalších známych osobností z televíznej obrazovky a športového sveta ako hokejistu Ľubomíra Višňovského, operného speváka a herca Filipa Tůmu a moderátorov Mateja ,,Sajfa” Cifru, či Dagmar Dianovej alias Didiany.

Plávanie sa dá považovať za jednu z najzdravších športových aktivít, ktorá napomáha k udržiavaniu zdravého životného štýlu. Mnohým deťom chýbajú dostatočné znalosti a zručnosti, ktoré sú pre bezpečnosť pri plávaní veľmi dôležité. Slovensko je navyše krajinou štyroch ročných období s množstvom prírodných kúpalísk a jazier. Tie sú počas leta vo veľkej miere navštevované rodinami s malými deťmi. Štatistiky uvádzajú, že ročne sa na Slovensku utopí až 150 ľudí, zatiaľ čo nelichotivé prvenstvo v počte utopených majú od roku 1986 deti v rôznych vekových kategóriach.

Práve tieto štatistiky viedli k vzniku unikátneho charitatívneho detského projektu CHILDREN LOVE SWIMMING.