Národný deň Monaka 19. novembra 2016

Pre Monacký ľud je tento deň najdôležitejším v roku. Ceremónie sa začínajú hneď zrána slávnostnou ďakovnou omšou spievajúc oslavnú pieseň Te Deum v Monackej katedrále za prítomnosti cirkevnej i svetskej honorácie. Následne kráľovská rodina odovzdáva kríže Cti pri príležitosti prehliadky vojsk na hlavnom nádvorí paláca. Obyvatelia Monaca sa zhromažďujú vo veľkom počte, aby spolu oslávili národnú identitu, lojalitu a oddanosť princovi.

Pôvodne sa národný sviatok slávil rôzne v závislosti od mena následníka trónu. Za Charlesa III., ktorý vládol od 1857 do 1890, bol sviatok slávený  4. novembra, v ten deň bolo v kalendári rovnaké meno svätého Charlesa. Keď sa k trónu dostal princ Albert I., sviatok sa presunul na 15. novembra, v deň svätého Alberta. Následkom nadchádzajúcej éry vlády Rainiera III. sa sviatok slávil 19.novembra, v deň Svätého Rainiera.

Keď v roku 2005, zasadol na trón princ Albert II., logicky by sa sviatok presunul na 15.novembra, avšak nový princ chcel ukončiť nestálosť sviatku a rozhodol sa ponechať dátum na 19. novembra na pamiatku vlády svojho otca.

Štátny sviatok naďalej pretrváva predovšetkým ako Deň princa, dediča najstaršej vládnucej dynastie na svete. Výnimočným je najmä rod Grimaldi, ktorého korene siahajú až do roku 1297. Vzácny rod si zachoval svoju nezávislosť počas storočí i napriek mnohým problémom, ktoré v krátkej dobe otriasli mapou Európy. Až do epochy Prvej Ríše bolo kniežatstvo neoddeliteľnou súčasťou Francúzska, neskôr bolo Monaco uznané OSN ako monarchia s právom vlastného územného celku.