Otvorenie konzulátu Slovenskej republiky v Monaku

9. 9. 2015

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák odovzdal v stredu 9. septembra v Monte Carle konzulský patent a uviedol tak do funkcie novú honorárnu konzulku SR v Monaku Tatianu Parackovú. Na znovuotvorení honorárneho konzulátu, ktorý bol neobsadený od roku 2013, sa zúčastnil v rámci oficiálnej návštevy Monackého kniežatstva.

„Obnovenie činnosti honorárneho konzulátu je potvrdením nášho záujmu o prehlbovanie kontaktov s Monakom vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ uviedol minister M. Lajčák na slávnostnom akte v prítomnosti monackého premiéra a členov monackého kabinetu, ako aj osobností ekonomického a spoločenského života kniežatstva. „Zároveň je to nový impulz pre zvýšenie dynamiky našej spolupráce a symbolický návrat Slovenska do pulzujúceho centra života na Azúrovom pobreží, “povedal minister M. Lajčák.

Honorárny konzulát SR fungoval v Monackom kniežactve od roku 1995 do roku 2013. „Verím, že aj pod novým vedením bude náš honorárny konzulát pôsobiť ako efektívny a spoľahlivý podporovateľ kontaktov medzi Slovenskom a Monakom; že bude reprezentovať Slovensko a sprostredkovávať kontakty medzi našimi podnikateľmi a občanmi, “zdôraznil minister M. Lajčák.

Počas slávnostnej akcie znovuotvorenia slovenského honorárneho konzulátu podpísali predstavitelia Monackej komory pre ekonomický rozvoj a Slovenskej a obchodnej a priemyselnej komory dohodu o spolupráci.

Minister M. Lajčák sa okrem toho stretol aj predsedom Asociácie honorárnych konzulov Monaka Mustafom al Solhom a členmi výkonného výboru asociácie.